Plastyka

Plastyka

Zbliża się czas zakupów szkolnych. Dzieci szykują się do przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, ale także do liceów. Również tych ukierunkowanych, jak na przykład liceum plastyczne. Zastanówmy się, jak powinna wyglądać wyprawka świeżo upieczonego ucznia.

Podstawowym narzędziem pracy i obowiązkowym na zajęciach jest na pewno zwyczajny ołówek. Jednak, by móc z niego dobrze korzystać i pracować na poziomie liceum, należy zaopatrzyć się w przynajmniej dwie twardości. HB to absolutnie konieczniość, a później można się dodatkowo wesprzeć którymś z przedziału B2-B8 (idealnie posiadać wszystkie).

Drugim najwarzniejszym i bardzo przydatnym atrybutem w szkole są pędzle. Tutaj konieczny jest zakup kilku rodzaji ze względu na różne zajęcia. Proponujemy zakup pędzla płaskiego w ilości 2-3 sztuk oraz pędzla okrągłego. Rozmiary powinno dobierać sie według własnego uznania – osoby idące do liceum plastycznego, na pewno miały już wcześniej styczność ze „szczotkami” i wiedzą, którymi najlepiej im się tworzy.

Pędzle najczęściej używane są do kolejnej niezbędnej pozycji, która powinna znaleźć się w wyprawce. Otóż, by obraz mógł powstać, niezbędne będą farby. Na początek, ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie, spokojnie wystarczą farby akrylowe. Najlepiej kupić komplet farb, ale o większej pojemności, by starczyły na dłużej (minnimum 200ml).

Kolejnym elementem, który powinien znaleźć się w plecaku licealisty plastycznego jest papier do malowania/rysowania. Tutaj powinien być to przynajmniej szkicownik w formacie A4, a dodatkowo można wyposażyć się w inne rozmiary. Dodatkowo zawsze warto skonsultować się z nauczycielem, czy nie będzie konieczny również papier do malowania farbami.

Ostatnim składnikiem wyprawki, bez którego ani rusz na i po zajęciach jest oczywiście teczka rysunkowa. Najlepiej w większym formacie (np. 100×70), aby wszystkie prace bez problemu się do niej zmieściły. Taka teczka uchroni je przed warunkami atmosferycznymi, a przede wszystkim wygięciami, które mogłyby powstać w plecakach i tornistrach.

Jest jeszcze kilka rzeczy, o których nie wspomniano jak np. gumka chlebowa, czy czarny tusz, ale te i podobne artykuły są później ustalane w szkole, idnywidualnie od zapotrzebowania nauczyciela. Należy pamiętać, że w niektórych szkołach, wyprawki moga być inne lub z góry narzucone przez radę nauczycielską. To też dobre rozwiązanie – płacimy ustaloną kwotę i każdy uczeń ma takie samo wyposażenie, bez patrzenia, kto ma droższe lub tańsze rzeczy. Warto jednak odwiedzić sklep plastyczny w swoim mieście albo alternatywnie w Internecie i zaopatrzyć się w wyżej wymienione artykuły jeszcze przed rozpoczeciem roku szkolnego. Nasza ręka przyzwyczai się do nich, a później zajęcia będą przyjemniejsze!