Turystyka

Czy studiować turystykę?

Edukacja to dziś niezmiernie ważna kwestia w życiu człowieka. Od poziomu naszego wykształcenia w dużej mierze zależy nasza przyszłość. Wiele kierunków studiów traci na popularności, inne z kolei przeżywają boom. Jednym z takich kierunków jest turystyka.

Turystyka w Polsce to branża bardzo rozwojowa. Nasz kraj po przystąpieniu do Unii Europejskiej znacząco zyskał na popularności, co roku zwiększa się ilość odwiedzających nas turystów z zagranicy. Polska ma powody do dumy. Mazury, pojezierza, Tatry, Karkonosze, Bieszczady, a także piękne miasta, takie jak Kraków, Gdańsk, Wrocław, Poznań to tylko mały wycinek atrakcji, przyciągających gości z całego świata.

Rozwój turystyki powoduje, że wzrasta zainteresowanie studiami na kierunkach związanych z turystyką. Kilkanaście osób chętnych na jedno miejsce na uczelni wyższej na kierunku turystyka to dzisiaj standard, i nie ma się czemu dziwić. Studia są przeznaczone dla osób kreatywnych, ciekawych świata, które potrafią odnaleźć się w wymagającej branży, jaką jest turystyka.

Student kierunku turystyka uczy się między innymi organizowania różnego rodzaju przedsięwzięć turystycznych (takich jak wyjazdy integracyjne, motywacyjne, służbowe, wypoczynkowe), przygotowywania i promowania oferty dopasowanej do zróżnicowanych potrzeb odbiorców, komunikacji z wykorzystaniem współczesnych mediów, w tym internetu i mediów społecznościowych.

Absolwent studiów na kierunku turystyka powinien doskonale komunikować się w języku angielskim, najlepiej żeby znał więcej języków, właśnie ze względu na konieczność obsługi gości z różnych zakątków świata. Jego mocną stroną musi być wszechstronność – niezbędna jest mu wiedza z zakresu humanistyki, ekonomii, prawa, marketingu, zarządzania zasobami ludzkimi.

Kierunki turystyczne mają różne specjalności, np. hotelarstwo, turystyka międzynarodowa. Na specjalności hotelarskiej kształceni są przyszli menadżerowie hoteli, pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych, uzdrowiskowych, gospodarstw agroturystycznych i innych obiektów, świadczących usługi noclegowe. Kompetencje uzyskane podczas studiów na kierunku turystyka ze specjalnością hotelarską pozwolą osobom zarządzającym obiektem budować doskonałe relacje z klientami, rozpoznawać ich potrzeby i oczekiwania oraz skutecznie na nie odpowiadać.

Absolwent studiów turystycznych jest przygotowany do pracy w nowoczesnych obiektach hotelowych nie tylko w Polsce, ale również zagranicą. Ukończenie takich studiów otwiera przed absolwentem bardzo atrakcyjne perspektywy zawodowe. Każdy kto lubi pracę z ludźmi, kocha podróże, interesuje się światem, jest otwarty na wyzwania doskonale odnajdzie się w tej materii.

Studia na kierunku turystyka organizuje wiele uczelni, zarówno tych państwowych, jak i prywatnych, w związku z czym przyszły student ma do wyboru różnorodną ofertę edukacyjną, z której może wybrać tę, która najbardziej mu odpowiada.